статии

Микози

Микотичните инфекции се причиняват от гъби, които дълго време са били определяни като примитивни организми, причислявани към растенията. В днешно време те се разглеждат като самостоятелна група. Наброяват около 100 000 вида и са разпространени навсякъде в заобикалящата среда. Гъбите не съдържат хлорофил и не притежават способност да фотосинтезират, поради което съществуват само като паразити или сапрофити. Те са по-висши организми от бактериите, състоят се от талус — съставен от плътна мрежа от разклонени нишки, наречени хифи. Гъбите имат ядро. Повечето от тях са аероби. Класификацията на гъбите е сложен въпрос. С развитието на микологията тя непрекъснато се променя.

Дерматофитите са класически причинители на кожните микози. Те са патогенни за човека и животните, а някои видове обитават и почвата. Инфекцията поразява предразположените индивиди след контакт с инфектиран човек или животно или се предава от околната среда, напр. от почвата. Предразположението към заболяването се благоприятства и от различни фактори от околната среда, като топлина, влага, оклузивно облекло.
Епидермофитията е най-широкоразпространената кожна микоза, която се причинява от дерматофити. Протича хронично със засягане на междупръстията на ходилата или на свода на стъпалото. Основен патогенетичен момент е носенето на обувки и чорапи с последваща мацерация на междупръстията. Заболяването засяга предимно възрастни хора, но заразяването става в първото десетилетие от живота. Най-често клиничните прояви стават видими след 15-годишна възраст. Влагата стимулира директно растежа на гъбите, като в същото време уврежда роговия слой на епидермиса.

Клиничните форми на епидермофитията са три:

« 1 | 2 | 3 | 4 »

последни статии
промоции